Serwis informacyjny zawodów regionalnych KonieRegio - KonieRegio

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

20.08. godz. 18.00 - Zebrania wyborcze środowisk sędziowskiego i szkoleniowego W-MZJ


Zgodnie z komunikatami zamieszczonymi na stronie W-MZJ w dniu 20.08. o godz. 18.00 w Klinice Małych Zwierząt SGGW w Warszawie, ul. Nowoursynowska 159c, odbędą się spotkania środowisk sędziowskiego i szkoleniowego W-MZJ.

Spotkanie środowiska sędziowskiego – w sali nr 104.

Spotkanie środowiska szkoleniowego – w sali nr 63.


Głównym celem spotkań, zgodnie ze Statutem W-MZJ oraz uchwałą ostatniego Nadzwyczajnego Zebrania Wyborczego Delegatów W-MZJ są wybory Kolegium Sędziów oraz Rady Trenerów, których przedstawiciele uzupełnią skład Zarządu W-MZJ.


W załącznikach:


Projekt Regulaminu wyborów Kolegium Sędziów

Lista sędziów

Projekt Regulaminu wyborów Rady Trenerów

Lista szkoleniowców


Wydarzenia tygodnia

W tym tygodniu na Mazowszu odbędą się:


W sobotę i niedzielę 18-19.08. ZTiR-B kwalifikacja MEC w KJ Sielanka Warka 

PS. W kalendarzu W-MZJ zapisane są również ZTiR-A w SKSK Stare Babice - propozycji brak!

Propozycje

18-19.08. ZTiR-B KJ Sielanka Warka

 

Archiwum Propozycji oraz publikacja wstępnych List startowych (dotyczy zawodów obsługiwanych przez stronę KR) w zakładce Kalendarz.

43 Mazowszan w MP i PP Kuców, Małych Koni i Dzieci II w Jakubowicach - dzień czwarty, prawie "on-line


W niedzielę też medalowo!

Łącznie dla Mazowsza 8 medali: 1 złoty, 2 srebrne, 5 brązowych! BRAWO!


Niedziela

Finał Dzieci II - tym razem bez medalu, ale dziewczyny dzielnie  powalczyły w bardzo wyrównanej stawce... Po rozgrywce o brązowy medal ostatecznie na 6 miejscu Zuzanna Prymek, a na 9 Wiktoria Okupny...

Finał MP Młodzików gr. A2 - po siedmiosoobwej rozgrywce o medale brąz0wy medal zdobyła Wiktoria Von Mauberg, 7 miejsce zajęła Julia Kopacz...

Finał grupy A1 - ta 8-osobowa rozgrywka to była prawdziwa "dżigitówka na skróty" - niestety bez medali - 4 miejsce dla Wiktorii Rembelińskiej, 5 dla Martyny Ufnal ...

Ostatni, dwusobowy finał MP Kuce gr. D, bez udziału naszych reprezentantów, czyli już bez większych emocji. 


Sobota

W finale gr. C w 4-osobowej rozgrywce wzięły udział trzy Mazowszanki. Srebro zdobyła Nadia Sobiecka, a brąz Żaneta Zwierzyńska...

W finale grupy B złoto dla Julii Kapel (po rozgrywce) , brąz dla Jagny Grabowskiej...

W finale grupy D-bis trzy osobowa rozgrywka.  w której ostatecznie trzecia była Zuzanna Prymek...

W finale gr. E srebro Franciszka Jurzaka i brąz Maji Belli Friedman...

 

W Jakubowicach trwają Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Kuców i Małych Koni oraz kategorii Dzieci II.

Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną w kategorii Młodzików czyli grupa A2 oraz w kategorii Kuce, czyli grupa D.

W pozostałych kategoriach zawody rozgrywane są jako Puchar Polski.

W zawodach uczestniczy 148 zawodników, w tym – rekordowa liczba 43 reprezentantów Mazowsza (8 z nich w dwóch kategoriach, czyli łącznie w rywalizacji 51 par, blisko 30% wszystkich startujących)!!!


PP gr. A1 (kuce 120 cm, wiek zawodnika 9-11 lat) – 8 reprezentantów W-MZJ / 27 ogółem

PP gr. B (130 cm; 10-14 lat) – 3 / 7

MP Młodzików gr. A2 (148 cm; 9-11 lat) – 9 / 29

PP gr. C (140 cm; 11-16 lat) – 10 / 27

PP gr. D-bis (148 cm, 11-16 lat) – 12 / 27

MP Kuce gr. D (148 cm, 12-16 lat) – 0 / 2

PP gr. E (156 cm; 12-21 lat) – 2 / 5

PP Dzieci II (bez ograniczeń wzrostu konia; 11-14 lat) – 9 / 48


Patrząc nieco wstecz... W 2015 roku było nie najlepiej – zdobyliśmy w ww. kategoriach tylko 2 srebrne medale (przy czym nie rozegrano wtedy grup B, D i E). Ale już w ostatnich dwóch latach było co najmniej dobrze - w 2016 Mazowsze zdobyło w sumie 7 medali (2 złote-1 srebrny-4 brązowe). W 2017 nasi reprezentanci zdobyli 6 medali (2-1-3).


W załączniku medaliści i wyniki naszych reprezentantów.


Wyniki medalistów i Mazowszan  - aktualizacja


Jan Kamiński Mistrzem Polski Seniorów WKKW!


W 2016 roku był brąz, w 2017 srebro, a w 2018 złoto i tytuł Mistrza Polski Seniorów!

Brawo Panie Janie!!!

Wśród 9 uczestników rywalizacji w konkursie CIC 3* wystartowały ponadto dwie nasze reprezentantki, które ukończyły zawody na 7 i 9 miejscu.


Mistrzostwa Polski WKKW Seniorów

1. Jan Kamiński / Senior     Milanowska Fundacja na Rzecz

                                            Edukacji i Sportu Milanówek

2. Joanna Pawlak / Fantastic Frieda     KJ Pawlak Equestrian Wrocław

3. Paweł Spisak / Admiral      JKS Dako Galant Skibno

--------

7. Marta Dziak-Gierlicz / Ekolog     SSKJ Grobice

9. Małgorzata Świderek-Baran / Epikur       KJ Aromer Józefin


MPS WKKW 09-12.08 Strzegom - Wyniki

Mazowszanie w ME Kuców w Bishop Burton


Dobrze spisała się trójka mazowieckich amazonek w czasie Mistrzostw Europy Kuców w ujeżdżeniu rozegranych w angielskim Bishop Burton.

W reprezentacji Polski, która po raz pierwszy od 2013 roku wystartowała w pełnym składzie, znalazły się 3 nasze reprezentantki. Bardzo dobrze zaprezentowała się Ewa Golubińska, która zajęła najlepsze od wielu lat miejsce – 28. Zofia Baran i Aurealia von Mauberg również dobrze się zaprezentowały, na miarę obecnych możliwości.


Wyniki ME Kuce – ujeżdżenie

Indywidualnie:

1. Moritz Treffinger (GER) / Top Queen H     77,189

2. Alexander Yde Helgstrand (DEN) / Adriano B     75,486

3. Jana Lang (GER) / Nk Cyrvill     75,459

---------

28. Ewa Golubińska / Leuns Veld's Winston    68,324    

                                                     KJ Plejada Stefanówka

41. Zofia Baran / Summersby     65,297      bpk MAZ

42. Aurelia von Mauberg / Coednewydd Pepsi    65,135 

                                                     KJ Aromer Józefin

50. Julia Bilicka / Donevan    62,162     KJ Arpav Gdańsk

Sklasyfikowano 53 zawodników.


Indywidualnie – Finał Free Style:

1. Moritz Treffinger (GER) / Top Queen H     81.875

2. Alexander Yde Helgstrand (DEN) / Adriano B     80.275

3. Julia Barbian (GER) / Der Kleine Koening 3     76.725

Sklasyfikowano Top 18 zawodników.


Drużynowo:

1. Niemcy       226.286

2. Dania         219.089

3. Holandia    218.715

-------

9. Polska     201.089

Sklasyfikowano 13 drużyn.

W skokach Polskę reprezentowała amazonka z KKJ Kielce Oliwia Płatek, która niestety nie ukończyła żadnego przejazdu. W WKKW Polska nie była reprezentowana.

Baza Pomiarów Kuców PZJ - aktualizacja z dnia 02.07.2018 


W załączeniu publikujemy ze strony PZJ najbardziej aktualną "oficjalną" Bazę Pomiarów i Małych Koni PZJ.

 

Niestety w dalszym ciągu załączona baza jest nie kompletna (nie uwzględnia wielu kuców startujących w WZJ-tach), w związku z czym w czasie zawodów zawodnicy muszą się liczyć z koniecznością sprawdzania certyfikatu.


Baza pomiarów Kuców i Małych Koni PZJ - 02.07.2018

Dwa srebra Mazowszan w czasie Mistrzostw Polski w Jakubowicach.

Aleksandra Kozanecka zwycięska w „Ladys Cup”


W Jakubowicach odbyły się Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody Juniorów, Młodych Jeźdźców i Seniorów oraz po raz pierwszy rozgrywanej jako Mistrzostwa Polski kategorii Dzieci I..

Bardzo dobrze (od 2012 roku żadnego medalu w J, MJ i S !!!) ) spisali się reprezentanci Mazowsza, którzy zdobyli dwa srebrne medale (Juniorzy i Młodzi Jeźdźcy) plus trzy miejsca punktowane (miejsca w pierwszej „ósemce”).

Do tego można doliczyć zwycięstwo w „Ladys Cup” Aleksandry Kozaneckiej plus dwa miejsca punktowane.

Brawo!!!


Dzieci I:

Po raz pierwszy rozgrywane jako MP i bez medalu, chociaż w czasach Pucharu Polski mieliśmy ich kilka. Ale było blisko, bo w rozgrywce o brązowy medal brała udział Natalia Stefańska, która ostatecznie zajęła piąte miejsce. 7 miejsce zajęła Wiktoria Jannasz...


1. Maja Marchwicka ’05 / Szafir M, Rosa Bella KJ Zbyszko Wiączyń Dolny

2. Julia Jabłońska '05 / Conn Rubina, Talousimonica KZ JUKS Mieczewo

3. Pola Wawrzyniak '04 / Dimple KJ Infernal Team Wolbórz

---------

5. Natalia Stefańska '04 / Exit Remo, Papillon 142 JKS DIM

                                                              Sp. z o.o. Warszawa

7-11. Wiktoria Jannasz '05 / Clickquot, Kosow Cannmor 

                                                              SKJ Poczernin

13-15. Julia Kurosz '04 / Luna       Stow. KS Chojnów

Magdalena Wcisło '04 / Carlo R    bpk MAZ

Juniorzy:

Powalczyli, a srebrny medal Mikołaja Barańskiego to pierwszy medal MP w tej kategorii od 2012 roku, kiedy to na najwyższym stopniu podium stanęła Zuzanna Gowin...


1. Aleksandra Kierznowska '03 / Dior V., Amerique Landais  KJ Kietlów

2. Mikołaj Barański '03 / Cerember Me M. Kilpatrick Royal                                                           JKS DIM Sp. z o.o Warszawa

3. Wiktoria Bedyńska '01 / Clarence S, Lacoste 142    bpk LOD

--------

12. Juliana Suska ’03 / Tokajer 8, Gilea       KJ Euro Holding

                                                                     Warszawa

13. Milena Dobkowska '03 / Zalvo, La Paz      Stow. WKJ 

                                                                         Warszawa

Wiktoria Leszek-Karwańska '01 / Ladykracher 8   SKJ Hawajka

                                                                               Majdan

Jakub Kubiak '00 / Quilibet, Cathrina F        KJ SO Łąck

Sophie von Werner '01 / Checkpoint Charlie 6, Corvall                                                                            KJ Aldragho Piaseczno


Młodzi Jeźdźcy:

Wsród tylko 8 startujących mieliśmy tylko jednego reprezentanta –Weronikę Minkiewicz. Ale za to z bardzo dobrym skutkiem, bo Weronika do brązowego medalu Halowego Pucharu Polski dorzuciła teraz srebro Mistrzostw Polski!

Na medal w tej kategorii czekaliśmy od 2010 roku, czyli brązowego medalu Anny Szlezingier...


1. Michalina Szmytka '01 / Comet 235, Cerensky TKJ Garbówek

2. Weronika Minkiewicz '97 / Chocolate Blue, Joga                                                                                 KU AZS UW Warszawa

3. Monika Grundkowska '98 / Dhaha RC Riding Center Sosnowiec


Seniorzy:

Ostatni „mazowiecki” medal w tej kategorii to 2009 rok i brązŁukasza Jończyka, który startował wówczas w barwach KS Garo Zaborów. Później za sukcesem było miejsce w pierwszej „ósemce”, co też nie zdarzało się często. Dlatego 7 miejsce 25-letniegoKrzysztofa Retki należy uznać za sukces i z optymizmem podchodzić do dalszej kariery znanego przecież swego czasu i wielokrotnie utytułowanego zawodnika w kategoriach młodzieżowych...


1. Jarosław Skrzyczyński / Chacclana, Jerico KJ Agro-Handel Śrem

2. Michał Kaźmierczak / Stakorado, Helia van de Heihoek KJ Leśna Wola

3. Wojciech Wojcianiec / Chintableue, Cassio Melloni KJ Melloni Horses Szczecin

--------

7. Krzysztof Retka / Eto'o, Ninto Chico    Stow. WKJ Warszawa

14. Radosław Zalewski / Ilatina, Faberge H&S   SSKJ Bobrowy

                                                                             Staw

Cezary Kalinowski / Kembal      KJ Strzała Krubiczew


L.D.

Komunikat KS W-MZJ w sprawie Zawodów Towarzyskich


Poniżej treść komunikatu Kolegium Sędziów Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego:


„Szanowni Państwo,

w związku z decyzjami Walengo Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Jeździeckiego o przekazaniu pełnej decyzyjności ws zawodów towarzyskich – Kolegium Sędziów W-MZJ informuje że do czasu podjęcia odpowiednich decyzji przez nowy Zarząd W-MZJ zawody będą zatwierdzane zgodnie z regulaminem ZT uchwalonym przez Zarząd roku 2018.”


PS. Gwoli ścisłości chodzi tu o uchwałę Zarządu PZJ z dnia 24.11.2017.

Mazowszanie w OOM Strzegom 2018 - posumowanie


Po wielu latach sukcesów medalowych w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, tym razem nasi reprezentanci wrócili z finału OOM w Strzegomiu z jednym srebrnym medalem.

Na pocieszenie pozostało jednak tradycyjne zwycięstwo w wojewódzkiej klasyfikacji punktowej.


Ujeżdżenie

Wstydu nie było na pewno, ale tym razem bez medali...

Juniorzy Młodsi – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Kuce

1. Natalia Plata '05 / Chot Choclate bpk POM

2. Julia Janecka '05 / Muppet KJ Golden Dream Łódź

3. Martyna Ossowska '05 / Chester KJ Pegaz Reda

----

4. Natalia Ruszkowska '04 / Deinhard S KU AZS PW Warszawa

8. Julia Kaczorowska '04 / Midtlydenis Orion   SSKJ Golden Horse Koryta

9. Oliwia Kubiak '03 / Druh Hroby Hron     bpk MAZ

12. Maria Walczyńska-Graczyk ’06 / Merci KS Centurion Zaręby

13. Martyna Baściuk '05 / Kelpie KS Chojnów


Juniorzy Młodsi – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Duże Konie:

1. Maja Baranowska '05 / Samuraj KJ TM Horse Tągowie

2. Maciej Wiórek '03 / Helipolis Silesia Dressage Club Tarnowskie Góry

3. Maja Gugała '03 / Safira SLKS Książ

----

5. Gloria Grudziąż '04 / bpk MAZ


Skoki

W tym przypadku zabrakło trochę szczęścia I nie tylko. Szczęścia w rozgrywkach – w obu kategoriach w rozgrywce startowały cztery pary i w obu na czwartym miejscu znalazła się nasza reprezentantka.

 “I nie tylko” - bo gdyby zawody rozgrywqane były wg starego regulaminu OOM i do wyniku końcowego zaliczane były punkty karne z połfinałów stylowych mielibyśmy dwa medale: brąz w kucach i złoto w DK...


Juniorzy Młodsi – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Kuce:

1. Marianna Kołacka '04 / Tamburynek KJ Sokół Damasławek

2. Maria Padalak ’06 / Tigra OKJ Tabun Otomino

3. Marta Wypiór '05 / Glory KJK Pod Żubrem Niepołomice

--------

4. Anna Dziuba '06 / Quabrel RJT de L'Etape SSKJ Bobrowy Staw

5-8. Nelly Żabowska-Żychowicz '06 / Mister SKJ Hawajka Majdan

9. Nina Oleszkiewicz '03 / Clydath Justice SKJ Ponylandia Wojciechowice

13. Lena Oleszkiewicz '03 / Glenlo Fionnuala SKJ Ponylandia Wojciechowice

19. Karolina Klusek '05 / Iskra KJ Akademia Kucania Dawidy

21. Laura Pertkiewicz '04 / Demon Del JKS Olsza

22. Nadia Sobiecka '03 / Zucchero A Velo UKS Primo Kozery

23. Adela Kośmicka '03 / Kocco Bolero KJ Aldragho Piaseczno

25. Iga Bors '05 / Shadow SKJ Ponylandia Wojciechowice

29. Klaudia Zajkowska / Mister Hanek SKJ Hawajka Majdan


Juniorzy Młodsi – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Duże Konie:

1. Olga Skrobacz '03 / Lili Marlen WLKS Krakus Swoszowice

2. Daria Pietrzak '06 / Sonata W KJK Pod Żubrem Niepołomice

3. Katarzyna Gola '04 / Soly Jeas KJ Trachy Sośnicowice

--------

4. Wiktoria Jannasz '05 / Portos SKJ Poczernin

14. Kaja Hipsz '05 / Danza II JKS Equita Świętochów

17. Julia Kurosz '04 / Luna KS Chojnów

21. Franciszek Jurzak '03 / La Cumparsita SKJ Ponylandia Wojciechowice

28. Maja Friedman '03 / Sweet Noise-M bpk MAZ

35. Aleksandra Oryga-Zaręba '04 / Fargita KJ SO Łąck

nie sklas. Maja Oryga-Siwiak '03 / Floris T bpk MAZ


WKKW

W sumie dobre starty i jeden srebrny medal w kategorii Dużych Koni. Ale znowu trochę bez szczęścia, bo przed zawodami z powodu kontuzji konia musiała zrezygnować ze startu w DK Karina Dzięgielewska, a w kucach kontuzja konia na krosie wyeliminowała w efekcie z dalszej walki bardzo dobrze spisującą się Wiktorię Redek...


Juniorzy Młodsi – OOM - Kuce

1. Julia Skwierawska '04 / Intuicja Koński Gaj JKS Dako-Galant Skibno

2. Gabriela Kozłowska '04 / Korsyka SJ Baborówko

3. Zuzanna Borkowska '05 / Mroczek KJ Koko Brzeźniki

---------

8. Antonina Popiel '06 / Zapolata UKS Akademia Jeździectwa Dąbrowica

Wiktoria Redek '04 / Tosca SSKJ Grobice – Tosca wycofana po krosie

Nelly Żabowska-Żychowicz '06 / Mister SKJ Hawajka Majdan – eliminacja w krosie


Juniorzy Młodsi - OOM – Duże Konie

1. Gabriela Kozłowska '04 / Dinin Hosen SJ Baborówko

2. Weronika Król ’04 / Kemara SKSK Stare Babice

3. Natasza Wostal '03 / Avenido Pomorska Liga Jeździecka

--------

5. Natalia Kotyra '03 / Madryt SSKJ Grobice

7. Nikolina Czuchaj ’03 / Benefis KJ Aromer Józefin

8. Wojciech Kowalik '04 / Pakiet SSKJ Bobrowy Staw


W załączeniu zestawienia statystyczne OOM 2018


Klasyfikacje OOM 2018

Komunikat PZJ w sprawie licencji klubowych

 

W dniu 23.06.2017 na stronie internetowej PZJ ukazał się następujący komunikat:

 

„Uprzejmie informujemy, że podobnie jak w przypadku pierwszej rejestracji klubu w PZJ, począwszy od 01 września 2017 roku wszystkie kluby chcące wykupić w kolejnych latach ważną jeden rok licencję Polskiego Związku Jeździeckiego uprzednio muszą wykupić licencję odpowiedniego Wojewódzkiego (Okręgowego) Związku Jeździeckiego. Pracownicy WZJ (OZJ) mający uprawnienia do obsługi systemu informatycznego Artemor mają obowiązek umieszczać w systemie stosowne adnotacje odzwierciedlające fakt wykupienia przez klub licencji WZJ (OZJ).”

 

Powyższy komunikat, oznacza, że począwszy od 2018 roku żaden klub nie mający rejestracji i wykupionej licencji WZJ (OZJ) nie będzie mógł otrzymać licencji PZJ.

    

5 medali Mazowszan w czasie MP i PP kuców w ujeżdżeniu w Ochabach!


W czasie rozegranych w Ochabach ujeżdżeniowych Mistrzostw Polski Młodzików i Juniorów na Kucach oraz Pucharze Polski Juniorów Młodszych na Kucach bardzo dobrze spisały się nasze reprezentantki, które zdobyły w sumie 5 medali – 1 złoty, 2 srebrne i 2 brązowe! Do tego kolejne cztery punktowane miejsca (wg punktacji olimpijskiej 1-8 miejsce). Brawo!


Poniżej wyniki podium i wyniki startów naszych reprezentantów:


Mistrzostwa Polski - Kuce Juniorzy:

1. Tatiana Bierieżnow '04 / Gluckspiltz 17 KS Centurion Zaręby

2. Ewa Golubińska ’04 / Delicious PP, Leuns Veld’s Winston KJ Plejada Stefanówka

3. Zofia Baran ’02 / Summersby bpk MAZ

--------

4. Aurelia von Mauberg '02 / Coednewydd Pepsi Polski Polo Klub Czosnów

6. Maria Walczyńska-Graczyk ’06 / Merci KS Centurion Zaręby


Mistrzostwa Polski - Kuce Młodzicy:

1. Maria Karnabal '07 / Antony Hopkins KJ Podkowa Gruszczyn

2. Taja Zoll '07 / Ksantia Pony Jumping Team Krosinko

3. Ewa Macieszczak ’07 / Apasjonata Aureus KJ Aldragho Piaseczno

--------

4. Martyna Ufnal '07 / Macbeth KJ Hippica Polonia Słupno

7. Kalina Kopczewska '08 / Don Sułtan KJ Plejada Stefanówka


Puchar Polski - Juniorzy Młodsi Kuce:

1. Natalia Plata ’05 / Hot Chocolate bpk POM

2. Natalia Ruszkowska ’04 / Deinhard S KU AZS PW Warszawa

3. Martyna Ossowska ’05 / Chester KJ Pegaz Reda

--------

8. Oliwia Kubiak '03 / Druh Hroby Hron bpk MAZ

9. Maria Walczyńska-Graczyk '06 / Mamba KS Centurion Zaręby

Regulamin Sportu Dzieci i Młodzieży PZJ 2018

 

Na stronie PZJ ukazał się nowy Regulamin rozgrywania zawodów Sportu Dzieci i Młodzieży w wersji markup, w którym jest kilka istotnych zmian.

Dwie uwagi do tego regulaminu:

1. Dotyczy zawodów ogólnopolskich ZO-DiM oraz regionalnych ZR-B w czasie których odbywają się konkursy kucowe.

2. W związku z brakiem spójności pomiędzy Regulaminem SDiM oraz Regulaminem Dyscypliny Skoków, co do liczby dopuszczalnych startów konia w czasie zawodów ZR, informujemy, że zgodnie z przepisami PZJ obowiązuje następująca hierarchia stosowania odnośnych przepisów i regulaminów: Przepisy ogólne – Przepisy dyscyplin – Regulaminy dyscyplin – inne regulaminy (w tym regulamin SDiM).

W przypadku ZR, należy rozumieć, że limit 2 startów obowiązuje wyłącznie w przypadku konkursów kucowych, ale zgodnie z Regulaminem Dyscypliny Skoków do wysokości 100 cm ogólny limit wynosi 3 starty konia/dzień.

 

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi przepisami.

 

Regulamin SDiM 2018  

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego